projekty jachtów, budowa jachtów

Wpisz swój e-mail aby otrzymywać informacje
z naszego serwisu

 

SŁOWO o stronie

 

      Wiele lat poświęciłem na zgłębianie tajników amatorskiej budowy jachtów. Żmudnie zbierałem fragmentaryczne dane, szczególnie w zakresie technologii budowy kadłubów  i ich wytrzymałości, pracy łodzi na fali, sposobu doboru poszczególnych elementów konstukcyjnych.  Pamiętam jak ponad dziesięć lat temu bezskutecznie starałem się dokopać do przepisów budowy jachtów w PZŻ, które rzekomo istniały, a których nigdy nie widziałem.

Każdorazowo telefon do PZŻ z prośbą o przesłanie przepisów budowy kończył się sugestią zwrócania się do znanych konstruktorów. Do dnia dzisiejszego nie mam wiedzy, czy takowe przepisy budowy istniały, czy były wyłącznie wiedzą tajemną dostępną niewielkiej grupie ludzi, skupionej wokół władz centralnych PZŻ.

Wszystkie te poczynania doprowadziły mnie do konstatacji, że dostęp do wiedzy na temat amatorskiej budowy jachtów, dla przeciętnego amatora (szczególnie w języku polskim) jest znacznie ograniczony i utrudniony. 

Śledzenie stron internetowych, związanych z jachtingiem światowym, śmielsze i nowatorskie zastosowanie sklejki klejonej do budowy nowoczesnych jachtów morskich, swoboda w zakresie budowy jednostek pływających dla własnych potrzeb, obowiązująca w Unii Europejskiej, jak również brak publikacji w języku polskim, poza niewielkimi wyjątkami z lat minionych, skłoniły mnie do podzielenia się zdobytą wiedzą i przemyśleniami z szerokim gronem żeglarzy amatorów własnych konstrukcji, pragnących wybudować swój własny jacht, na własny użytek w oparciu o własny projekt.
 

Copyright © Roman Żarski | wykonanie ORNAVI
Remonty Białystok